Bizi Takip Edin!
Odak Sigorta | Trafik
15697
page-template-default,page,page-id-15697,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,side_menu_slide_from_right,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Trafik

Trafik

Zorunlu Trafik Sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenen ve trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta çeşididir. Trafiğe çıkan araçlar değişik kazalara yol açarak, can kaybına veya maddi hasara sebep olabilirler. Zorunlu Trafik Sigortası araçların karıştıkları kazalarda karşı tarafa verdikleri zararı aracın kusuru nispetinde ve belirli bir orana kadar karşılamaktadır. Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz. Sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar.

Zorunlu trafik sigortası olmayan (veya süresi sona ermiş) araçlar, görüldükleri yerde bağlanır ve trafiğe çıkması engellenir. Her araç sahibi, zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve sigorta süresi sona ermeden uzatmakla yükümlüdür.

Trafik Sigortası mağdurun maddi ve/veya bedeni zararını limitleri çerçevesinde karşılar. Bu limitlerin üzerinde bir zarar meydana gelirse, Trafik Sigortası limitlerinin üzerindeki kısımla ilgili olarak araç sahibinin sorumluluğu devam eder. Ancak, aracın İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (kasko poliçelerinde bu ek teminat vardır ve istenirse Trafik Sigortasıyla birlikte de satın alınabilecek bir teminattır) olması durumunda, Trafik Sigortasının teminat limitlerini aşan kısımla ilgili olarak, İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası devreyer girer ve limitleri çerçevesinde mağdurun zararını öder.

Zorunlu trafik sigortasındaki bu limitler zararın çeşidine göre değişir. Örneğin, can kaybı olması durumunda ölenin yakınlarına verilecek miktar, yaralanma olması durumunda hastane giderlerine ödenecek miktardan ve bunlar da sadece maddi hasar olması durumunda bu hasarın giderilmesi için ödenecek miktardan farklıdır. Bu rakamlar her sene değişmekte ve primler de buna göre tekrar belirlenmektedir.